poniedziałek, 28 marca 2011

Własny koń i garść przemyśleń poseminaryjnych

WŁASNY KOŃ
Jeśli jesteś szaleńcem (jak ja) i masz dużo pieniędzy (nie jak ja, ale nad tym pracuję) to możesz zakupić/zaadoptować konia. Ale pamiętaj od tej chwili jesteś za tego zwierza odpowiedzialny. Po tym przełomowym momencie (wiele razy pomyślisz – „Czemu, ach czemu nikt mnie nie zdzielił młotkiem przez łeb, może bym nie wpadł na ten idiotyczny pomysł posiadania konia”.) musisz comiesięcznie wydawać kasę na następujące rzeczy:
- odpowiedni pensjonat dla kopytnego (w zależności od klasy pensjonatu i miejsca położenia koszt 3000 zł-450 zł)
- pasze i suplementy diety (100 zł-600 zł)
- kowal lub osobiste werkowanie (40 zł–300 zł)
- środki przeciwzapalne po kowalu (50 zł)
- rezerwa weterynaryjna (200 zł)
- instruktor dla konia (200 zł–800 zł)
- instruktor dla ciebie (500 zł)

Do tego dochodzi potrzeba ciągłego dokształcania się w zakresie utrzymania i dobrostanu koni, podstawowej wiedzy weterynaryjnej, wiedzy z zakresu behawioryzmu. Opcja full wypas – wiedza z zakresu treningu konia i jeźdźca pod kątem użytkowania wierzchowego.

Jeśli nadal myślisz o posiadaniu własnego konia i poza pieniędzmi dysponujesz horrendalnymi ilościami wolnego czasu, masz wyrozumiałą rodzinę o niewyczulonym zmyśle powonienia – kupuj konia!


No dobrze, to teraz o kursie.
Na polu gry o puchar zdrowego kopyta pojawił się trzeci gracz. Po Larsie Palo i Hildrudzie Strasser, do zabawy dołączyły Nic Barker i Sarah Braithwaite.

Poniżej streszczenie.

UTRZYMANIE KONIA - RUCH
Punktem wspólnym jest utrzymanie konia (maksymalnie dużo ruchu po zróżnicowanym podłożu, najlepiej 24 godziny na dobę).

ŻYWIENIE
Palo i dziewczyny zgadzają się również że ważne jest aby koń był karmiony głównie sianem. Plus odpowiednio zbilansowane proporcje i ilości minerałów. Dzienne założenia żywieniowe:
CUKRY
Głównym składnikiem posiłków powinna być celuloza (glukoza, fruktoza, sacharoza, skrobia max 10%).
TŁUSZCZE
tłuszczu nie więcej niż 6% (tłuszcze roślinne tłoczone na zimno lub odpowiednio przygotowane nasiona lnu lub słonecznika – ważne kwasy omega 3 i witamina E)
BIAŁKO
Ilość zależy od pracy, ale dzienny limit ziarna to nie więcej niż 0,5% wagi ciała. Czyli jeśli nasz pacjent waży 500 kg, to może dostać max 2,5 kilo owsa dziennie. I to tylko jeśli jest taka konieczność. A zwykle taka konieczność nie występuje.
MINERAŁY
Zn, Cu, Mg, Se – niedobory tych pierwiastków i ich nieprawidłowe proporcje zaburzają w znaczący sposób pracę organizmu konia.
WITAMINY
Witaminy z grupy B

WERKOWANIE
Tutaj poglądy się stopniują tak:
Strasser – struganie bardzo ważne, strugamy aż wióry lecą, zapewniamy ruch, dieta mniej ważna
Palo – struganie ważne, strugamy rozważnie, zapewniamy ruch i dietę
Nic Barker i Sarah Braithwaite – struganie najmniej istotne i nie trzeba go dużo, jeśli koń ma zróżnicowane kilometry ścieżek i odpowiednią dietę

Na seminarium poruszono też ważny aspekt patrzenia w sposób holistyczny na konia. A nie koncentrowanie się na jednym czymś (np – kopyta). Dla mnie to było ważne.

2 komentarze:

 1. Niestety nie stać mnie na adopcję, ani uratowanie konia z transportu. Wykupić bym dała radę, ale co dałej z nim?

  OdpowiedzUsuń
 2. A co byś dalej chciała robić z koniem? Po co ci koń? Generalnie dużo z nim zachodu.
  Koń potrzebuje do życia drugiego konia, w pojednkę się męczy.
  Koń potrzebuje wybiegu, minimalne minimum to 5000 metrów plus spacery (może być z ziemi - koń i ty na ziemi)
  Koń potrzebuje, żebyś gadała z nim jak z koniem i jak konia będzie cię traktował (może grać w gry dominacyjne i zawsze będzie w nie grał)
  Koń potrzebuje siana i minerałów odpowiednio zbilansowanych
  Koń potrzebuje manicure (przycinanie kopyt)

  To tak w skrócie co dalej z koniem.

  Ponieważ moja wiedza o koniach była mała (relatywnie, mam skończone studia rolnicze, dodatkowo rok hodowli koni i jeżdziłam 3 lata w rekreacji), przed adopcją zapewniłam sobie wsparcie osoby zawodowo zajmującej się końmi.

  Jeśli nie znasz się na koniach a chciałabyś się poznać - porozmawiaj z kimś doświadczonym, mieszkającym blisko, kto obejmie cię i konia opieką.

  OdpowiedzUsuń